Security Token Offering (STO) jest następcą metody finansowania projektów blockchain ICO (Initial Coin Offering), który zwiększa bezpieczeństwo inwestorów, jak również jest bardziej przejrzysty w porównaniu do standardowych modeli inwestowania w nowoczesne technologie. Jak pokazuje praktyka, wprowadzenie STO ogranicza ryzyko oszustw i wyłudzeń, a przez to zwiększa popularność naszego projektu.
STO pozwala na zwiększenie możliwości inwestorów prywatnych, przypisując im m.in. realne prawa udziałowe lub prawa z akcji osoby zdecydowanej na przekazanie środków finansowych. Security Token Offering może być traktowany, jako „programowalną własność”. STO zmieniają klasyczne pojęcie kapitału i praw udziałowych w technologię mogącą korzystać ze smart contracts, zapewniających bezpieczeństwo i prawa inwestora także na odległość.
Implementacja STO polega na dostosowaniu emisji modelu finansowania do wymogów klasycznych inwestycyjnych produktów finansowych. Zadaniem oferującego Security Token Offering jest zapewnienie pełnego compliance z ustawowymi regulacjami obowiązującymi w jurysdykcji gdzie planujemy wprowadzić naszą inwestycję. Poziom skomplikowania, jak również koszty implementacji rozwiązań zależą od planowanego projektu oraz obsługiwanej jurysdykcji. Warto pamiętać, że spółka dokonująca implementacji STO ma obowiązek przestrzegania regulacji przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz innych wymogów związanych z obrotem instrumentami finansowymi.
Security Token Offering w Polsce
W Polsce, Security Token Offering będzie podlegać pod ustawę o obrocie instrumentami finansowymi, oraz ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W związku z licznymi doniesieniami o powiązaniach ICO z fraudami dokonywanymi na inwestorach, STO staje się coraz silniejszą alternatywą dla Initial Coin Offering, i powinna być przedmiotem zainteresowana każdego, kto rozważa wejście na rynek blockchain oraz inwestycji związanych z kryptowalutami. Prognozuje się, że potencjalna wartość projektów STO przekroczy w przyszłości popularność ICO, będąc również alternatywną możliwością inwestowania środków w nowoczesne technologie.
Pamiętać należy, że problematyka STO to nie tylko kwestie formalne związane z obrotem instrumentami finansowymi a również zagadnienia podatkowe oraz rachunkowe. Dostosowanie opłacalności biznesu powinno polegać również na ocenie prawa podatkowego jurysdykcji, w której planujemy umieścić inwestycję, jak również skutki podatkowe uzyskania finansowania na przeprowadzenie projektu. Często, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, opodatkowanie dywidend oraz kwestie związane z CFC (ang. Controlled Foreign Corporation) będą miały fundamentalne znaczenie dla umiejscowienia inwestycji STO.
Kancelaria CGO Legal, oferuje przygotowanie pełnej dokumentacji oraz przeprowadzenie procesu w zakresie Security Token Offering. Działamy w krajach Unii Europejskiej jak również w innych jurysdykcjach. Doświadczeni Eksperci zapewniają obsługę formalnoprawną pod względem zgodności z prawem procesu inwestycyjnego. Ponadto przeprowadzają analizę podatkową i rachunkową podejmowaną w celu maksymalizacji bezpieczeństwa finansowego klienta. Zapewniamy zabezpieczenie inwestycji pod względem m.in. regulacji rynku finansowego danej jurysdykcji, oraz rekomendacji lokalnego i międzynarodowego prawa podatkowego skupiającego się w szczególności na kwestiach alokacji kapitału, wypłaty dywidend, reinwestycji oraz prawidłowej księgowości. Nasi eksperci posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie wykorzystania technologii blockchain oraz rynku kryptowalut na całym świecie. Pomagają w implementacji procedur i rekomendacji dla biznesu związanego z kryptowalutami.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.