W prawie polskim funkcjonuje mechanizm, dzięki któremu następuje automatyczne uznanie wyroku zagranicznego z sądu obcego państwa. Oznacza to, że nie ma wymogu przeprowadzenia w tym celu krajowego postępowania (tzw. postępowanie delibacyjne), uznanie następuje z mocy prawa.
Aby tak się stało, nie mogą jednak zaistnieć żadne przeszkody, które szczegółowo wylicza art. 1146 kodeksu postępowania cywilnego:
- orzeczenie nie jest prawomocne w państwie, w którym zostało wydane;
- orzeczenie zapadło w sprawie należącej do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich;
- pozwanemu, który nie wdał się w spór co do istoty sprawy, nie doręczono należycie i w czasie umożliwiającym podjęcie obrony pisma wszczynające-go postępowanie;
- strona w toku postępowania była pozbawiona możności obrony;
- sprawa o to samo roszczenie między tymi samymi stronami zawisła w Rzeczypospolitej Polskiej wcześniej niż przed sądem państwa obcego;
- jest sprzeczne z wcześniej wydanym prawomocnym orzeczeniem sądu polskiego albo wcześniej wydanym prawomocnym orzeczeniem sądu państwa obcego, spełniającym przesłanki jego uznania w Rzeczypospolitej Polskiej, zapadłymi w sprawie o to samo roszczenie między tymi samymi stronami;
- uznanie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (klauzula porządku publicznego).
Każda osoba mająca w tym interes prawny, może wystąpić do sądu o ustalenie, czy dane orzeczenie sądu państwa obcego podlega uznaniu czy też nie. Sądem właściwym rzeczowo jest w tym wypadku co do zasady sąd okręgowy. Miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy rozstrzygniętej orzeczeniem sądu państwa obcego lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy. W pozostałych przypadkach sądem właściwym jest Sąd Okręgowy w Warszawie.
Aby mogło nastąpić uznanie wyroku zagranicznego konieczne jest przedłożenie następujących dokumentów:
- urzędowego odpisu orzeczenia sądu państwa obcego oraz jego tłumaczenia przysięgłego;
- dokumentu potwierdzającego prawomocność orzeczenia oraz jego tłumaczenia przysięgłego;
- dokumentu potwierdzający dostarczenie pisma wszczynającego postępowanie pozwanemu oraz jego tłumaczenia przysięgłego (tylko, jeśli pozwany nie wdał się w spór co do istoty sprawy).
Kodeks postępowania cywilnego przewiduje stosowanie regulacji dotyczących uznania wyroków sądów państw obcych także w stosunku do rozstrzygnięć wydanych przez inne organy państw obcych (np. organy administracji), o ile dotyczą one spraw natury cywilnej.
Trzeba pamiętać, że opisany mechanizm odnosi się do aktów wydanych przez sądy państw nienależących do Unii Europejskiej.
Kancelaria CGO Legal świadczy usługi z zakresu problematyki uznania wyroku sądu państwa obcego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nasi prawnicy przygotowują właściwe wnioski, wspomagają w zebraniu dokumentów i reprezentują Klienta w postępowaniu.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.