Międzynarodowy VAT Compliance. Czym jest i na czym polega?

Międzynarodowy VAT Compliance. Czym jest i na czym polega?
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Starszy prawnik / Adwokat
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny
Marek Cieślak

Marek Cieślak

Prezes CGO Finance

Międzynarodowy VAT compliance przeznaczony jest dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, które planują ekspansję na rynki zagraniczne. To zakres usług mających na celu wsparcie przedsiębiorców we wdrażaniu obowiązków regulowanych prawem i rozliczania podatku od towarów i usług.

Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić pieniądze, uzyskać profesjonalne i efektywne wsparcie oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko podatkowe. Czym jest międzynarodowy VAT compliance? Na czym polega?

Na co może liczyć przedsiębiorca? Jakie korzyści niesie za sobą outsourcing rozliczeń VAT? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w niniejszym artykule.

Międzynarodowy VAT compliance

Spis treści

Czym jest międzynarodowy VAT Compliance?

To kompleksowa usługa oferowana przez wyspecjalizowane firmy doradcze przedsiębiorcom, którzy chcą dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych. Polega na wdrożeniu w spółce regulacji dotyczących podatku VAT. Jest to rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy na dostosowanie ich do własnych potrzeb. Wybierając taką formę współpracy, przedsiębiorca ponosi wyłącznie koszty, które generuje zewnętrzny usługodawca (doradca).

Są one uzależnione od liczby dostarczanych dokumentów czy rzeczywistego czasu poświęconego na ich przygotowanie. Międzynarodowy VAT compliance jest popularnym rozwiązaniem przede wszystkim wśród podatników, którzy zarejestrowani są za granicą jedynie ze względu na podatek VAT.

Międzynarodowy VAT compliance

Międzynarodowy VAT compliance – na czym polega?

Dzięki wsparciu firm zajmujących się międzynarodowym VAT Compliance przedsiębiorcy mogą bez błędów i zbędnych opóźnień realizować swoje obowiązki. Powierzenie kwestii podatkowych osobom, które mają niezbędną wiedzę i doświadczenie owocuje poczuciem bezpieczeństwa.

Usługa międzynarodowego VAT compliance jest przede wszystkim dla przedsiębiorców poszukujących nowych możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych.

W skład międzynarodowego VAT compliance wchodzi:

 • profesjonalne wsparcie podczas procesu rejestracji do celów VAT/VAT-UE,
 • prowadzenie rejestrów VAT,
 • przygotowanie oraz wysyłka deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących do urzędu skarbowego,
 • analiza danych sprzedaży,
 • pomoc w uzyskaniu zwrotu VAT,
 • doradztwo podczas czynności sprawdzających, kontroli  i postępowań podatkowych.

Chcesz zająć się transportem towarów w UE? Warto wiedzieć, czym są tzw. transakcje łańcuchowe, zwłaszcza w kontekście podatku VAT. Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu

Międzynarodowy VAT compliance – na co może liczyć przedsiębiorca?

Jak wskazano powyżej, międzynarodowy VAT compliance to usługa kompleksowa, w ramach której przedsiębiorca może uzyskać pomoc na każdym etapie prowadzenia działalności. Oprócz wsparcia specjalistów przy rejestracji VAT, rozliczaniu VAT czy uzyskaniu zwrotu podatku VAT, klient może skorzystać także z pomocy w zakresie reprezentacji przed organami podatkowymi.

Nie musi wówczas samodzielnie zajmować się składaniem deklaracji czy zapytań do urzędów o interpretacje podatkowe. W przypadku sprzedaży zagranicznej przedsiębiorca ma obowiązek respektowania przepisów podatkowych, które obowiązują w kraju, gdzie miała ona miejsce. Dzięki wsparciu specjalistów przedsiębiorca nie musi analizować ich we własnym zakresie.

Wsparcie w zakresie międzynarodowego VAT compliance jest szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którzy:

 • zamierzają otworzyć magazyny w innych krajach,
 • sprzedają towary przez Internet osobom fizycznym i innym podmiotom z innych krajów,
 • wysyłają towary bezpośrednio do osób prywatnych,
 • wysyłają maszyny do różnych krajów (z usługą instalacji),
 • sprzedają bilety wstępu na konferencje,
 • świadczą usługi w zakresie nieruchomości.

Planujesz rozszerzyć swój biznes o rynki zagraniczne?

Przyda Ci się wsparcie w zakresie prawa gospodarczego i podatkowego. Regulacje prawne najlepiej powierzyć specjalistom, którzy zadbają o to, żeby Twój biznes rozwijał się zgodnie z przepisami w danym kraju, kiedy Ty będziesz planować dalszą strategię rozwoju. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Jakie korzyści niesie za sobą outsourcing rozliczeń VAT?

Zarówno rzeczywistość gospodarcza, jak i prawo podatkowe stają się coraz bardziej złożone, a konkretne obszary prowadzenia przedsiębiorstwa wymagają wyspecjalizowanego wsparcia. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku, gdy dane przedsiębiorstwo dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu VAT w innym kraju.

Wewnętrzna księgowość, ze względu na różnice w prawie podatkowym oraz barierę językową, może nie być w stanie poprawnie dokonać rejestracji i rozliczeń VAT za granicą. Problem może stanowić również bieżący kontakt z zagranicznymi organami podatkowymi.

Do największych zalet outsourcingu należą:

 1. oszczędność poprzez brak konieczności dostosowywania programu finansowo-księgowego oraz zminimalizowanie kosztów szkoleń pracowników w zakresie zagranicznego prawa podatkowego,
 2. profesjonalizm gwarantowany przez fachową wiedzę doświadczonych ekspertów w zakresie prawa podatkowego danego kraju,
 3. efektywność poprzez możliwość skoncentrowania się na przedmiocie podstawowej działalności oraz usprawnienie procesu rozliczenia VAT,
 4. bezpieczeństwo zapewniane przez wsparcie oferowane przez wykwalifikowanych doradców podatkowych oraz bezpieczną transmisję danych.
Międzynarodowy VAT compliance

Podsumowanie

Nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT stanowią poważny problem, w szczególności dla przedsiębiorców dokonujących transakcji zagranicznych. Mogą one skutkować zarówno dodatkowymi kosztami, jak i konsekwencjami prawnymi dla pracowników odpowiedzialnych za kwestie podatkowe. Międzynarodowy VAT compliance to zyskujący na popularności sposób na ograniczenie ryzyka podatkowego i uzyskanie wsparcia w rozliczeniu podatku VAT.

Jesteś przedsiębiorcą i rozważasz ekspansję na rynki zagraniczne? Zapraszamy do kontaktu. W ramach usługi międzynarodowego VAT compliance wykwalifikowani specjaliści zweryfikują poprawność Twoich dokumentów, przygotują odpowiednie rejestry oraz złożą w urzędzie skarbowym właściwe deklaracje.

Wyróżniony ekspert

Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Starszy prawnik / Adwokat
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny
Marek Cieślak

Marek Cieślak

Prezes CGO Finance

Skontaktuj się z nami

  Biuro rachunkowe Łódź