Spółka z Delaware jako udziałowiec w spółce jawnej

Spółka z Delaware jako udziałowiec w spółce jawnej
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Uchwalenie Polskiego Ładu oznacza szereg istotnych zmian podatkowych. Z punktu widzenia przedsiębiorców – nie zawsze korzystnych. Poniżej prezentujemy jedno z mniej typowych rozwiązań przeznaczonych dla spółki jawnej.

Spółka z Delaware jako udziałowiec w spółce jawnej – dla kogo dedykowane jest to rozwiązane?

Prowadzenie działalności w formie spółki jawnej, przy założeniu, że jej udziałowcem jest transparentny podatkowo podmiot zagraniczny – np. spółka z Delaware, powinni rozważyć przedsiębiorcy chcący rozliczać dochody z działalności gospodarczej podatkiem PIT.

Taka forma działalności skutkuje bowiem opodatkowaniem podatkiem PIT dochodów beneficjenta rzeczywistego .

Jedną z cech struktury jest brak odpowiedzialności wspólnika – osoby fizycznej – za zobowiązania cywilnoprawne spółki jawnej.

Dlaczego spółka w Delaware?

Stany Zjednoczone od wielu lat niezmiennie uznawane są za jedną z najstabilniejszych gospodarek świata. Delaware, niewielki stan położony na wschodnim wybrzeżu USA, zezwala na zakładanie spółek z dyrektorem nominowanym. Rozwiązania to gwarantuje anonimowość w rejestrze publicznym. Dla wielu przedsiębiorców jest to okoliczność o istotnym znaczeniu.

Jednocześnie – w przeciwieństwie do wielu krajów zachodnich – stan Delaware nie został uznany przez polskiego ustawodawcę za stosujący szkodliwą jurysdykcję podatkową.

Opodatkowanie spółki jawnej z udziałowcem zagranicznym

Prowadzenie działalności w formie spółki jawnej przy założeniu, że udziałowcem spółki jest transparentny podatkowo podmiot zagraniczny, skutkuje opodatkowaniem dochodów beneficjenta rzeczywistego 19% liniowym podatkiem dochodowym.

Od nadwyżki ponad milion złotych dochodu spółka uiści daninę solidarnościową w wysokości 4%. Dodatkowo w omawianym przypadku nie wystąpi obowiązek zapłaty składki zdrowotnej.

Chcesz poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się, czy spółka z Delaware jako udziałowiec w spółce jawnej jest rozwiązaniem dla Ciebie? Zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych doświadczonych specjalistów. Oferujemy doradztwo i pełną obsługę procesu optymalizacji podatkowej dostosowanej do potrzeb z uwzględnieniem zmian w przepisach wprowadzonych przez Polski Ład.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź